ما میراث دار فاطمه (س) ایم!

این مطلب و صرفا به عنوان یک دختر محجبه می نویسم. نه کارشناسم، نه مبلغ، نه مسئول فرهنگی و نه...

حجاب فرهنگ زیبایی است. اینکه تو جامعه حضور فعال داشته باشی بدون دل نگرانی از اونایی که قرآن دربارشون میگه «فی قلوبهم مرض».اینکه میگن «حجاب مصنونیت است» شعار نیست ما معنای این جمله رو با پوست و گوشتمون احساس کردیم. حتی جنس تیکه های برادرام به دخترای باحجاب فرق داره! مثلا می گن "دو رکعت نماز برام بخون" یا می گن "خواهرای حزب اللهی اومدن صلوات بفرستید" ما هم می فرستیم که یک ثوابی دور هم برده باشیم!نیشخند(خنده ی تلخ من از گریه غم انگیز تر است!)

موضوع دیگر این است که خیلی وقت ها این حجاب درک و فکر پشتش نیست. خیلی بدبختی بزرگی است که ما حتی کار های خوبمون رو هم با فکر انجام نمی دهیم. همین حجاب از روی عادت و بدون درکه که وقتی هنوز هواپیما از آسمان کشورمون خارج نشده...! همه ی ما می شناسیم پدر و مادرای با حجاب و مقیدی را که نه حجاب را به فرزندان خود شناسانده اند نه اعتقاداتشان را! یا پشت این دینداری عقلانیت نیست یا آنهایی که ضد هنجار ها رو تبلیغ می کنن خیلی قوی تر عمل می کنن! دین داری بدون عقلانیت مسئله ی خطرناکی است! عنوان یکی از نوشته های دوستان این بود«چادری ها زهرایی نیستند» واقعا هم که جمله ی قابل تاملی است. آیا هنوز پهلوهایمان درد می کند؟

یکی از همکلاسی هام باظاهر آنچنانی می گفت: مافقط تابستان ها به فکر حجابیم! به حرفش که فکر کردم دیدم تلخ است اما حقیقت دارد!

حجاب عین زیبایی است. نسل من زیبایی حجاب را درک نکرده است...

مسئله ی دگر حجاب برادرهاست که اغلب بهش بی توجه ی میشه! درسته حدود حجاب خواهران و برادران فرق می کنه و حجاب خواهر ها آسیب پذیر تر و آسیب زا تره اما دلیل نمیشه که کلا از حجاب برادرا غفلت کنیم! به عنوان یک خانم اهمیت ویژه ای را که حجاب برای خواهر ها دارد را درک می کنم اما این روز ها برادران... خلاف انصاف است که همیشه نوک پیکان سوی حجاب خواهر ها باشه و حجاب برادرها رو مسکوت بگذاریم.

ولو اینکه همیشه یک سر بی حجابی خانم ها به بی غیرتی مردهاشون بر می گرده. دردناک است ... خیلی دردناک است اما هستند مردهایی که حجاب خانومهایشان را مایه ی کسر شان خود می دانند!

حجاب یک فرهنگ است. با ید همه یاد بگریم حجاب اندیشه را، حجاب منش و رفتار را و حجاب نگاه را... هنوز اول راه هستیم!

اما درباره ی چادر... این پوشش میراث سیده زنان عالم است. وقتی چادر به سر میکنم حواسمان باشد که میراث دار چه کسی هستیم!

یاحق

---------------------------------------------------------------------

نکته: ببخشید دوستان مطالب پراکنده بود. هر کدام از مسائلی که مطرح شد برای خودش جای بحث داره اگه عمری بود و خدا توفیق داد باز هم در این باره می نویسم.

/ 0 نظر / 25 بازدید